Etiketler

, ,

French press ile kahve yapmak için neler gereklidir?

Güzel bir kahve yapmak için French Press, su (tabii ki her suyu kullanırsanız olmaz), su ısıtıcı (plastik aksamlı ucuz bir su ısıtıcı size plastik ve kireç tadından başka bir tat vermez) ve taze çekilmiş kahve gerekmektedir. Şeker lazım değil kahvenin tadını bloke eder. Güzel bir kahve şeker kullanmanıza gerek bırakmaz. Çok isterim derseniz toz esmer şeker kullanabilirsiniz.

Güzel bir filtre kahve yapmak için iyi bir French Press gerekmektedir. French press alırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta içindeki filtresidir. Filtrenin kahveyi iyi süzmesi gerekmekte ve kenarlarından kahve parçalarının geçmesini engellemelidir. Ayrıca filtre parçaların sökülebilir olması temizlenebilir olmasını sağlayacaktır. Plastik olanları sakın almayın. Piyasada satılan birçok french press bu kaliteyi sağlayamamaktadır. Dikkatle seçip alacağınız bir french press en iyi kalite kahveyi içmenizi sağlayacak en önemli etkendir.

Kullanacağınız suyun kalitesi özellikle çok önemli, içtiğimizde tadı farkeden suların kahve yaparken de tadını farkettireceğini unutmayınız. Kendi markanızı deneyerek bulabilirsiniz. Denediğinizde kahvenin tadının ne kadar farkedeceğini göreceksiniz.

Su ısıtıcı da önemli çünkü kullandığınız ısıtıcının ucuz plastikten yapılması öncelikle sağlığımız için zararlıdır. Hayatımızdan mümkün olduğunca bu eşyaları çıkarmalıyız. Ayrıca suya verdiği plastik kokusu dayanılmaz olmaktadır. Ben çelik su ısıtıcı yada çaydanlık kullanıyorum.

En önemlisi ise tabi ki kahvedir. French press için taze çekilmiş kahve kullanmanız en iyi tadı almanızı sağlar. Özellikle kahveyi alırken nasıl yapacağınıza göre çektirmeniz gerekmektedir. Eğer kahve makinesinde (drip brew) yapacaksanız kahvenizi kağıt filtreye göre çektirmeniz gerekmektedir. French press kahvesi yapacağımız için kahvenizi özellikle french press için çektirmeyi unutmayınız. Çünkü çoğunlukla satıcılar (sormadan) kahveyi kağıt filtreye uygun çekmektedir. Kahvenin bir çok çeşidi bulunmaktadır ve ilerleyen zamanlar da her çeşidi ile ilgili izlenimlerimi anlatacağım.

Filtre kahve nasıl yapılır?

1. Isıtılmış french press içerisine kahvemizi koyalım. Ölçü tabii ki sizin isteğinize bağlı ama kahve için kullanılan ölçü kaşığını kullanarak başlamanızı tavsiye ederim. Gereksiz açıklıkta yada koyulukta kahve içmenizi tavsiye etmem.

2. Suyu kaynatalım ve su kaynadıktan sonra bir süre bekleyelim çünkü kaynamış suyu kahvenin üzerine döktüğümüz zaman tüm aromasını yakarız. 1-2 dakika kadar beklemeniz suyun ideal ısıya düşmesini sağlar. Her zaman taze kaynamış su kullanmamız gerekli olduğunu unutmayalım.

3. French press içerisine koyduğumuz kahvenin tamamını kaplayacak kadar su koyalım. Tahta bir kaşıkla (madeni kaşık asla olmaz) karıştıralım.

4. Yeterince suyu üzerine ekleyelim ve filtre kısmını yerleştirip çok hafifçe çok çok az bastıralım.

5. Kahvemizin demlenmesi için yaklaşık 4 dakika kadar bekleyelim. Bu sırada kahvemizin aroması suya geçmeye başlayacaktır. Bekleme süresi kahvemizin sertliğini değiştirecektir. Bu nedenle kahve sertliği için yapmamız gereken sadece kahvenin miktarı ve bekleme süresini kendimize göre biraz değiştirmek olabilir. Ama daha yumuşak kahve çeşitlerini tercih etmek daha iyi bir çözüm olacaktır.

6. Kahvemiz demlenirken daha önceden yaptığımız Tiramisu‘yu hazırlayalım. Müzik sistemine önceki eskidiği için yeni aldığımız Vonda Shepard diskini koyalım. Kahve bardağımız ısıtalım. Bu sırada bir bardak kadar Evian içelim ki kahvenin tadını iyice alabilelim.

7. Yavaşça ama en önemlisi kesintisizce pistona bastırarak kahvemizi filtre edelim. Kahvemizin çok güzel bir köpüğü olacaktır. Taze çekilmiş kaliteli kahvenin işareti kalınca bir köpüğü olmasıdır. Isıtılmış bardağımıza kahveyi dökelim. Güzel bir bardak, kahveden alacağınız tadı arttıracaktır.

8. Müzik setinin başlat tuşuna basalım. Kahve ve Tiramisu ile albüme de ismini veren harika ilk parçanın keyfini çıkaralım.

Keyifli günler dilerim,

Erhan

Reklamlar